بذر گل جعفری چه شکلی است-min

گل جعفری از خانواده آفتابگردان دارای نام علمی (marigold rodeo royal mix) است. این گل در صورت بودن در شرایط مناسب چند سال می تواند گلدهی کند. شما با خرید بذر گل جعفری می توانید به راحتی زیبایی باغچه منزل و یا گلدان های خالی خود را دو چندان کنید برای دیدن انواع بذر گل می توانید به بخش بذر گل (زینتی – فصلی) مراجعه کنید.

بذر گل جعفری چه شکلی است ؟

این گیاه دارای گلبرگ های ظریف ، پرپشت و خوشبو با رنگهای متنوع است که در برابر گرما و تغییرات غیر منتظره دما بسیار مقاوم است، این گل رشد سریعی دارد و در مدت زمان کوتاهی برگ و ساقه های سبز آن باغچه را می پوشاند. گل جعفری دارای بیش از ۵۰ گونه است که مناسبترین گونه های آن برای پرورش جعفری فرانسه (گل کوچک) و جعفری مکزیکی (گل بزرگ) است.

انواع بذر گل جعفری موجود در فروشگاه اینترنتی روکالبا

برای اطلاع از قیمت بذر گل جعفری روی محصولات بالا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر گل جعفری در گلدان یا باغچه

  1. برای کاشت بذر می بایست ۶ تا ۸ هفته قبل از پایان زمستان اقدام به کاشت بذر در گلدان یا سینی نشا در منزل نمایید تا در اوایل تا اواسط بهار اقدام به کاشت نشا ها در محیط باغچه نمایید .
  2. خاک‌ مناسب برای کاشت بذر گل جعفری ترکیبی از خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد است.
  3. بذر را با لایه نازکی خاک در حد ۵ میلی‌متر بپوشانید.
  4. دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذر گل جعفری ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در این دما جوانه‌زنی ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد.
  5. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. زمانی که سرما رفع شد، نهال‌ها را به زمین منتقل کنید.
  6. فاصله بین نهال‌های گل جعفری را ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر در نظر بگیرید. همچنین می‌توان نهال‌ها را در گلدان‌های بزرگ نیز کاشت. در یک گلدان با قطر و عمق ۳۰ سانتی‌متر دو نهال می‌توانید بکارید. بذرها را می‌توان بعد از رفع سرما در بهار، به طور مستقیم در زمین کاشت.
  7. گل جعفری باید در آفتاب کامل کاشته شود. بعد از اینکه گل‌ها به طور کامل باز شدند آن‌ها را بچینید. برای تداوم گل‌دهی، به طور مرتب گل‌ها را بچینید. دمای بالا باعث کاهش رشد و گل دهی می‌شود.

اموزش کاشت بذر گل جعفری در گلدان

توجه!

به این نکته هم حتما توجه شود هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

 

ویدئو آموزشی

 

 

پرورش و نگهداری از گل جعفری

آبیاری: به میزان آب متوسط نیاز دارد یعنی نباید سطح بستر خاک خشک شود و یا از طرفی نباید در آبیاری آن زیاده روی کرد.

نور: به مکانی با نور مستقیم و کامل و حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. کمبود نور یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه و یا ریز شدن و حتی ریزش غنچه های گل است.

دما: برای دستیابی به بهترین کیفیت گل دمای ۲۲-۱۸ درجه سانیتگراد در طی روز و ۱۸- ۱۵ در طی شب مورد نیاز است.

خاک: به خاکی با زهکش خوب که اضافه آب حاصل از آبیاری را عبور داده و در خود نگه ندارد ، نیاز دارد. بنابراین می توان از مخلوط خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد استفاده کرد.

تغذیه و کوددهی: در طی فصل رشد نیز می توان از کودهای محلول با فرمول ۱۵-۱۵-۱۵ هر ۴-۳ هفته یکبار استفاده کرد.

پرورش و نگهداری از گل جعفری

روش تکثیر

کاشت بذر راه اصلی تکثیر این گیاه کاشت بذر است. بذرها را می توان بعد از گذر خطر یخبندان و سرما در فصل بهار در بستر اصلی کاشت و یا اگر بخواهیم گلهای گیاه را زودتر از حد معمول داشته باشیم می توان ۸-۶ هفته قبل از برطرف شدن سرمای زمستانه و البته در محیط داخلی منزل نسبت به کاشت بذرهای گیاه اقدام کنیم و گیاهان جوان را بعد از گذران زمستان به محیط باز بیرون از خانه منتقل کنیم که در چنین شرایطی یک یا دو هفته بعد از زمان انتقال و جابجایی شاهد گلدهی بسیار خوب این گیاهان خواهیم بود.

برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ و خاک معمولی استاده کرد و روی بذرها را با لایه نازکی از خاک پوشاند .بذرهای این گیاه برای جوانه زنی به نور نیاز ندارند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *