نحوه ی کاشت بذر گل ناز

اگر قصد پرورش و نگهداری گل ناز را دارید با ما همراه باشید تا شما را با نحوه ی کاشت بذر گل ناز آشنا کنیم.

گل ناز به دلیل زیبایی و رنگ های متنوعی که دارد طرفداران زیادی در میان گلهای زینتی پیدا کرده است و شما می توانید از آن به راحتی برای کاشت در باغچه و گلدان های خانگی استفاده کنید. گل ناز پر استفاده ترین نوع گل در فضای باز است که از طریق کاشت بذر و قلمه زنی قابل تکثیر است. برخلاف ظاهر شکننده ای که دارد این گیاه در شرایط سخت تحمل بالایی دارد و حتی در کنار جاده ها و بین سنگ ها نیز دیده می شود. بذر گل ناز جز دسته بذر گل های رونده محسوب می شود و به سرعت رشد می کند. بذر گل ناز چند رنگ میکس از جمله بذرهایی است که در فروشگاه اینترنتی بذر روکالبا به فروش میرسد و برای تهیه ان به بخش فروشگاه روکالبا مراجعه نمایید.

تکثیر و نحوه ی کاشت بذر گل ناز

تکثیر و نحوه ی کاشت بذر گل ناز

تکثیر گل ناز از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر اسست که در این مقاله هر دو روش را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد تا با نحوه ی کاشت بذر گل ناز آشنا شوید.

تکثیر از طریق کاشت بذر

یک راه ساده ازدیاد و تکثیر گل ناز از طریق بذر میباشد. بذرهای گل ناز بسیار ریز هستند و در فصل پاییز در کپسولهای کوچکی تشکیل می شوند. و برای کاشت بذر بهترین زمان از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک است.

تکثیر از طریق روش قلمه زدن

 • ابتدا ساقه ای به طول ۶ تا ۷ سانتی متر از گیاه مادری که ۲ تا ۳ عدد برگ انتهایی و ۴ تا ۵ بند داشته باشد را جدا کنید.
 • ساقه را به شکل اریب از گیاه مادری جدا کنید و در بستری که با خاک ماسه بادی رودخانهای یا پرلیت با خاکبرگ و یا خاک کمپوست پر شده است، بکارید. توجه کنید که حداقل یک سوم قلمه درون خاک فرو برود.
 • اگر ساقه ای که بریده اید برگدار است، برگها را ببرید و تنها دو تا سه برگ باقی بگذارید.
 • گل ناز به راحتی مرحله ریشه زنی را پشت سر می گذارید. اجازه دهید تا ریشه ها به طول ۴ تا ۵ سانتی متر برسند و آنوقت با دقت بدون اینکه خاک اطراف ریشه را بتکانید آن را درون خاک بکارید.
 • بهتر است جهت بهتر ریشه دار شدن و رشد گیاه آن را درون یک گلدان کوچک بکارید و سپس با رشد گیاه گلدان را تعویض کنید.

توجه داشته باشید داشته باشید که:

 • بستر قلمه ها را همیشه مرطوب نگه دارید و خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

 • قلمه زنی را در فصل مناسب انجام دهید و همچنین قلمه ها را در محیطی که از دما و رطوبت کافی برخوردار است، به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

 • برای رشد سریع می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

 • تا ریشه دار شدن گیاه، قلمه ها باید در محیطی مرطوب واقع شوند که به این منظور می توانید یک پلاستیک بر روی گلدان بکشید و شرایط گلخانه ای برای گیاه خود به وجود بیاورید.

 • برای تبادل هوا چند سوراخ روی پلاستیک ایجاد کنید و یا هر چند وقت پلاستیک را از روی گلدان بردارید.

 • بعد از اینکه گیاه ریشه دار شد باید دفعات آبیاری را کاهش دهید.

شرایط نگهداری گل ناز

شرایط پرورش و نگهداری گل ناز

شرایط اکولوژیک لازم برای پرورش گل ناز به این شرح است:

 • آبیاری

گل ناز از نیاز آبی کمی برخوردار است. در یک رنج معمولی به آبیاری کمی نیازمند است و اگر با افزایش دما رو به رو شود به دوره های منظم آبیاری نیاز دارد. اگر گل ناز را در آپارتمان نگهداری می کنید یک فاصله پنج تا هفت روزه برای آبیاری این گیاه کفایت می کند. زمانی به آبیاری گیاه بپردازید که سطح خاک کاملا خشک شده باشد زیرا آبیاری بیش از اندازه سبب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.

 • نور

این گل به آفتاب کامل و سایه کم نیز دارد. قرار گرفتن گیاه در سایه گلدهی آن را کاهش می دهد. نور کم عدم شکوفایی کامل غنچه های گل را به همراه دارد. اما در نظر داشته باشید که در روزهای گرم تابستان اگر مکان قرار گیری گل ناز طوری باشد که بعدازظهر ها در سایه قرار بگیرد رشد بهتری خواهد داشت.

 • خاک

خاکی با زهکشی مناسب و ترکیبی از خاک برگ، ماسه و کود آلی یا خاک مرغوب باغچه با مقداری خاک برگ برای گل ناز یک خاک مناسب به شمار می آید.

 • کود دهی

از کودهای محلول هر سه هفته یک بار برای گل ناز آفتابی استفاده کنید.

 • آفات و بیماری ها

از جمله آفات و بیماری های گل ناز “شته” است که به گیاه جوان خسارت می زند و موجب مرگ گیاهچه می شود.

4 پاسخ
 1. پخش تراکت
  پخش تراکت می گوید:

  سلام روزتون بخیر تندرستی
  واقعا مفید بود برام من اینجارو سیو کردم تا دوباره بیام
  خواستم نظر بزارم خستگیتون بره .
  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *