خاک مناسب برای کاشت بذر

اطلاع داشتن در مورد خاک مناسب برای کاشت بذر یکی از مهمترین مسائل برای کاشت و پرورش بذر می باشد. همه افراد میدانند که اگر تغذیه گیاه که از نوع خاک بسترش فراهم میشود، مناسب نباشد گیاه به سرعت خراب و پوسیده میشود. خیلی از ما به نگهداری از گل و گیاه علاقه داریم اما میترسیم که  گیاهمان خراب بشود و همین باعث میشود همیشه از دور به این زیباییی ها نگاه کنیم. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس همان لاشه های گیاهان هستند که در باتلاق ها و آبگیر ها و آن قسمت از رودخانه ها که گل و لای روی هم انباشته میشوند بوجود می آید. این گیاهان به مرور زمان فاسد میشوند و با لاشه های حیوانات و حشرات ترکیب میشوند و بعد از سالها به پیت ماس تبدیل میشوند. از آنجایی که ترکیب اصلی پیت ماس را گیاهان تشکیل میدهند پس مکمل کود گیاهی خوبی برای رشد و نگهداری گیاهان هم هستند. پیت ماس به دلیل مقوی و گیاهی بودنش، خاکی ریشه زا است پس چنانچه دوست دارید گیاهی را به روش قلمه گیری تکثیر کنید ترکیب پیت ماس، ماسه بادی، پرلیت، کوکوپیت و کود برگ برای ریشه دار شدن گیاه چیزی در حد معجزه است.

کوکوپیت چیست؟

به الیاف روی پوست خشک نارگیل کوکوپیت میگویند. خاکی که رطوبت را به خوبی جذب میکند و میشه از اون به عنوان بستر بسیار مناسبی برای پرورش انواع بن سای استفاده کرد. همچنین این خاک بستر بسیار مناسبی برای قلمه زنی، بذر پاشی، انواع پیاز و نشا هست.

کوکوپیت مرطوب

کوکوپیت موجود در بازار را به چند نوع مختلف مثل کوکوپیت مرطوب، کوکوپیت مرطوب آسیاب شده و کوکوپیت خشک میشود تهیه کرد. که البته کوکوپیت خشک به صورت قالبی و یسیار سفت هست و باید آن برای استفاده از چند ساعت قبل در آب گذاشت.

کوکوپیت

مزیت های استفاده از کوکوپیت چیست؟

 • کاهش زمان جوانه زنی
 • تخلخل هوایی بسیار مناسب
 • قابلیت بالای نگهداری اب و مواد غذایی
 • رشد سریع ریشه گیاه
 • عاری بودن از عوامل بیماری زا و و علفهای هرز
 • افزایش راندمان تولید مناسب ترین خاک
 • تولید گلهای شاخه بریده مخصوصا لیلیوم و رز
 • بستر کشت درخت و درختچه یاس

منظور از کود حیوانی همان مواد بستری و ادرار و مدفوع گاو، گوسفند، مرغ یا هر حیوان دیگری است که از محل نگهداری آنها جمع آوری میشود. کود دامی هر حیوان با حیوان دیگری متفاوت است که علت اصلی این اتفاق نوع غذا و خوراک حیوانات هاست. بطور مثال میزان ازت کود گاوی از کود گوسفندی بیشتر است اما درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کود گوسفندی و حتی کود گاوی هم بیشتر میباشد.

کود دامی

از این نوع کود های دامی برای تقویت درختها، درختچه ها و نهال ها استفاده میشود. کود دامی برای گیاهان آپارتمانی و زینتی اصلا مناسب نیست به این دلیل که کود دامی گیاهان آپارتمانی را میسوزاند.

ورمی کمپوست چیست؟

بدون شک یکی از بهترین و بی نظیر ترین تقویت کننده های گلها و گیاهان، ورمی کمپوست هست. از ورمی کمپوست به عنوان بی رقیب ترین و مطلوب ترین کود اورگانیک که برای مصارف کشاورزی، فضای سبز، گلکاری، نشا کاری، سبزی کاری، قارچ خوراکی، خزانه، نهالستانها، تولید محصولات گلخانه ای و گلهای آپارتمانی استفاده میشه.

عناصر تشکیل دهنده موجود در ورمی کمپوستها کربن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، روی و سایر عناصر میکرو و ماکرو هست.

خواص و فواید استفاده از ورمی کمپوست

 • سبک و فاقد هر گونه بو
 • قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
 • ۱۰۰% اورگانیک و فاقد هر گونه افزودنی شیمیایی
 • حاوی مواد محرکه رشد گیاهی مثل ویتامین B12
 • دارا بودن عناصر میکرو مثل روی، آهن، مس و منگنز

یادتون باشد که هیچ زمانی از ورمی کمپوست به تنهایی برای تقویت گیاه استفاده نکنید بلکه با خاک مناسب ترکیب کنید و بعد مورد استفاده قرار بدید.

خاک برگ چیست؟

خاک برگ از پوسیده شده موادی مثل دمبرگ های درختان، چمن های قیچی شده و غیره بوجود می آید.

خاک برگ برای گلها و گیاهان ارزش غذایی خاصی ندارد و فقط بخاطر سبک و قابل نفوذ کردن خاک از اون استفاده میشود. از خاک برگ به عنوان یکی از خاکهای بستری برای گیاهان زینتی و آپارتمانی استفاده میکنند. برای تهیه خاک برگ باید برگهای پاییزی را جمع کنید و درون گودالی در زمین بریزید و رطوبت اون را به منظور پوسیده شدن حفظ کنید و بین هشت ماه تا یکسال اجازه ی استراحت و تجزیه شدن بدهید. البته که خاک برگ سه یا چهار ساله از مرغوبیت بیشتری برخوردار هستند.

پرلیت چیست؟

اگر دقت کرده باشید در کود های برگ و یا کوکوپیت های بسته بندی شده، دانه های سفید رنگ و سبکی را میبینید که این دانه ها همون پرلیت هستند.

پرلیت ها که از سنگهای آتشفشانی تشکیل میشوند، جاذب بسیار قوی آب هستند و رطوبت خاک رو تا حد بالایی حفظ میکنند. از پرلیت ها به تنهایی به عنوان بستری برای ریشه زایی استفاده میکنند.

مزایای استفاده از پرلیت

 • پرلیت به دلیل سفید بودن و عایق بودن، در نتیجه انعکاس نور خورشید از هر گونه تغییرات ناگهانی در دمای خاک و ایجاد شوک به ریشه های گیاه جلو گیری میکند.
 • با استفاده از پرلیت به لحاظ بهداشتی با یک محیط استریل رویرو هستیم.

به طور كلي خاك محل استقرار و منبع تأمين آب و مواد غذايي براي گياهان است. علاوه بر آن اكسيژن لازم براي گياه به وسيله خلل و فرج خاك به گياه مي رسد و گاز دي اكسيد كربن زائد به وسيله ي اين حفرات از خاك خارج ميگردد.

گرچه خاک مناسب انواع گیاهان تفاوت هایی با هم دارد، ولی به طور کلی یک خاک خوب باید از دو ویژگی مهم برخوردار باشد:

۱- مانع جریان عادی آب می شود و نبود اکسیژن کافی باعث حالت ماندابی و بوی بد رطوبت در خاک می شود.

۲- در خاک های خیلی سبک (دارای ذرات شن و ماسه زیاد) آب در خاک باقی نمی ماند و ناچارا آبیاری پی در پی، موجب شسته شدن مواد غذایی (آلی) می شود و گیاه را دچار کمبود مواد غذایی می کند؛ بنابراین به طور کلی بهترین خاک، خاکی با بافت متوسط است تا علاوه بر نگهداری آب به میزان لازم، اکسیژن کافی را نیز در اختیار ریشه گیاه قرار دهد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *