کاشت بذر سورل

سورل یکی از سبزیجات برگی است، که به دلیل طعم تند و تیزش بیشتر مصرف خوراکی دارد و به این منظور کشت می شود؛ و برای استفاده در سالاد و غذاهایی مانند سوپ مناسب است؛ اما از آن رو که خواص دارویی سورل بسیار زیاد است، این گیاه مصارف درمانی نیز دارد و از این گیاه داروهایی می سازند که بسیار هم کارآمد هستند؛ در این بخش قصد داریم ابتدا شما را با این گیاه پرفایده آشنا کنیم، و سپس به آموزش کاشت بذر سورل در باغچه و گلدان بپردازیم؛ و همچنین شرایط محیطی مناسب جهت پرورش و نگهداری سورل را بررسی خواهیم کرد؛ در ادامه همراه ما باشید…

گیاه سورل

مشخصات گیاه شناسی سورل

سورل به طور معمول در بهار کاشته می شود، این گیاه انواع مختلفی دارد در واقع در هر منطقه یک نوع سورل رشد می کند که ممکن است طعم آنها کمی باهم متفاوت باشد، اما در کل خواص آنها تقریبا شبیه به هم میباشد؛ سورل دارای برگ هایی صاف و پیکانی شکل است که از قسمت مرکزی گیاه رشد می کند، این گیاه با گرم شدن هوا یک ساقه گل دهنده ی نسبتا بلندی تولید می کند، اما بهتر است این ساقه را بچینید تا رشد برگ ها کاهش پیدا نکند؛ گلهای سورل به رنگ قرمز هستند.

مشخصات سبزی سورل

سورل در آب و هوای خنک رشد بهتری داشته و بهار و پاییز بهترین زمان برای کاشت سورل است. ارتفاع سورل حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر است؛ برگهای جوان تقریبا یک ماه پس از کاشت آماده برداشت هستند.

نحوه کاشت بذر سورل

بذر سورل را میتوانید در داخل خانه در گلدان و یا در باغچه خود بکارید؛ همانطور که گفتیم، پس از سپری شدن سرمای هوا، در بهار بذرها را در عمق ۵ سانتی متری خاک و با فاصله ۷ تا ۱۰ سانتی متر از یکدیگر بکارید، به طور معمول و بسته به نیاز خانواده خود حدودا ۱۰ بوته سورل می تواند کافی باشد.

کاشت بذر سورل در گلدان

سورل یک گیاه عالی برای کاشت در گلدان است؛ شما باید از گلدانی که حداقل قطر ۱۵ سانتی متری دارد استفاده کنید، گلدان هایی با قطر ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر ایده آل هستند؛ یکی از مزایای کاشت بذر سورل در گلدان، این است که می توانید در روزهای آفتابی گلدان را در خارج از خانه قرار دهید.

شرایط محیطی مناسب برای پرورش بذر سورل

نور مناسب برای پرورش سورل

سورل در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد، و کمی سایه جزئی باعث کند شدن رشد و تولید برگ های جدید می شود.

خاک مناسب برای کاشت و پرورش بذر سورل

دقت کنید خاکی با زهکشی مناسب انتخاب کنید؛ سورل خاکی با pH کمی اسیدی را دوست دارد، بهترین pH در محدوده بین ۵/۵ تا ۶/۸ است؛ خاک غنی و حاصلخیز سبب رشد هر چه بهتر سورل شده و برگ های سبز و تازه ای تولید میکند.

“نکته”

برای افزایش حاصلخیزی و داشتن سورل های سبز و پر برگ می توانید مقداری کمپوست به خاک بیفزایید؛ کود دامی پوسیده نیز برای تقویت خاک گزینه مناسبی است.

نحوه صحیح آبیاری سورل

سورل های خود را به صورت منظم آبیاری کنید، آبیاری باید به گونه ای باشد که رطوبت به عمق ۲/۵ سانتی متری زیر خاک برسد؛ مالچ (پوشش سبک و نرم سطح خاک) نیز به حفظ رطوبت و تمیز نگه داشتن برگ کمک می کند.

برداشت سورل

۳۵ تا ۴۰ روز پس از کاشت می توانید سورل های خوش عطر و تازه ای را که کاشته اید برداشت کنید. زمانی که برگ ها تقریبا به اندازه ۱۰ سانتی متر شدند آماده برداشت هستند.

می توانید از سورل، در سالاد و ساندویچ استفاده کنید و می توانید با آن غذا نیز بپزید. با پختن طولانی مدت برگها  طعم لیمویی به خوبی احساس می شود. برگ های سورل را می توان حدود یک هفته در یخچال نگهداری کرد اما طعم آن در مقایسه با برگ های تازه تغییر می کند. می توانید برگ ها را مانند سایر گیاهان منجمد یا خشک کنید، اما عطر و طعم آن با برگ های تازه کمی متفاوت است.

خواص سالاد سورل

خواص دارویی گیاه سورل

  • این گیاه از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند.
  • گیاه ترشک دارای سرشار از ویتامین C است.
  • این گیاه خواص بسیاری برای قلب دارد.
  • دیابت را درمان می کند.
  • این گیاه برای درمان بیماری های پوستی مناسب است.

 

جهت مشاهده جزئیات و سفارش بذر انواع گیاهان دارویی به بخش فروشگاه سایت روکالبا مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *