بذر علف گربه

گربه ها حیواناتی هستند که برای عملکرد بهتر سیستم گوارششان نیاز به خوردن ترکیب چند مدل‌ علف خاص دارند؛ یکی از گیاهان دارویی مقاوم، که خواص شگفت انگیزی برای گربه ها دارد، گیاه علف گربه یا “سنبل الطیب” بوده که قسمت ریشه و برگ های آن به عنوان تسکین دهنده مورد استفاده قرار می گیرد؛ سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصله دور تشخیص داده و به طرف آن میرود، و در اطراف آن به جست و خیز می‌پردازد و از بوی آن مست می‌شود؛ بسیاری از افراد تمایل دارند این گیاه منحصر به فرد و پرخاصیت را در منزل نگه داری نمایند که در همین زمینه تصمیم داریم در این مطلب نحوه کاشت و پرورش بذر علف گربه را به طور کامل به شما عزیزان آموزش دهیم؛ اگر به این موضوع علاقه مند هستید مارا همراهی بفرمایید…

گیاه شناسی علف گربه (سنبل الطیب)

سنبل الطیب یا علف گربه با نام علمی “Valeriana officinalis” یک گیاه تند است و به دلیل خواص دارویی اش شناخته شده است، علف گربه یک گیاه مقاوم است که از ریشه و برگ های آن به عنوان آرام بخش استفاده می شود؛ گیاهی بسیار زیبا، با گل های ریز دارویی که بر روی اعصاب گربه ها عکس العمل آرام بخشی دارد، و اثر روان گردی روی آنها می گذارد و گربه ها از فواصل دور آن را تشخیص می دهند! و با کاشت و نگهداری بذر سنبل الطیب خواهید دید که گربه شما برای گاز زدن علف سالم یک باغ ارگانیک در اختیار دارد.

گیاه شناسی علف گربه (سنبل الطیب)

علف گربه گیاهی است با بوته ای استوار و چندساله، که در اروپا و بخش‌هایی از آسیا می‌روید؛ این گیاه دارای ریشه‌ای کوتاه و بوته‌ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است؛ گلهای سنبل الطیب به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه‌ای هستند؛ که از روزهای آخر خرداد تا روزهای آغازین مرداد به شکل گل آذین سه شاخه با حالتی چتر مانند بر روی ساقه گیاه ظاهر می گردد.

نام علف گربه برای این گیاه، بدلیل این ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد؛ این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصارهٔ این گیاه است که به فرومون‌های بدن گربه‌ها شباهت دارد. 

خواص دارویی سنبل الطیب (علف گربه)

قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌شود. ریشه سنبل الطیب پس از خشک شدن برنگ قهوه‌ای در می‌آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می‌شود؛ ریشهٔ این گیاه در پزشکی سنتی ایران دارای ارزش دارویی است و از آن به عنوان آرام‌بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی، هضم کننده غذا و ضد دل پیچه استفاده می‌شود؛ جوشانده ریشه سنبل الطیب برای کمک به خواب، مفید است.

نحوه کاشت و پرورش بذر علف گربه

سنبل الطیب (علف گربه) در واقع گیاهی تغذیه ای برای گربه ها به حساب می آید که شرایط و اصول رشد مخصوص به خود را دارد و می توان آن را به دو روش، یعنی با استفاده از نهال یا بذر کشت کرد که می توانید هر دو را از فروشگاه های محصولات کشاورزی تهیه کنید؛ ( البته بهترین راه برای اطمینان از داشتن گیاهان سالم در باغ، کاشت سنبل الطیب “علف گربه” از بذر است. )

پرورش گیاه علف گربه نیز نیازمند شرایط آب و هوایی و زیست محیطی مخصوص است که در ادامه برای راهنمایی شما عزیزان به آن ها اشاره خواهیم کرد؛

 

 

اصول و مراحل کاشت سنبل الطیب

 

روش کاشت سنبل الطیب علف گربه

 1. بذر گیاه علف گربه را برخلاف سایر گیاهان نمی توان برای مدت طولانی ذخیره نمود و نگه داشت، به این ترتیب بهتر است که بذرهای این گیاه را از محلی مورد اطمینان خریداری نمایید؛
 2. بذرهای موردنظر را داخل یک خاک غنی بکارید. حدود ۴ الی ۸ هفته پیش از این که تصمیم به کاشت آن ها گرفته اید بذرها را در داخل منزل نشا نمایید.
 3. سپس خیلی آرام آب گرم را بر روی خاک پاشیده و سینی حاوی نشا را در محلی آفتابی بگذارید.
 4. در صورتی که محیط منزلتان سرد می باشد می توانید با بکارگیری بسته بندی های پلاستیکی مکانی شبیه گلخانه برای سینی بذر گیاه تهیه نمایید.
 5. نهال گیاه را تا زمان شکل گرفتن دومین مجموعه برگ دهی گیاه در منزل نگه داری نمایید.
 6. پیش از این که نهال را در زمین بکارید خاک موردنظر را با کمپوست و کود گیاهی ترکیب نمایید.
 7. محلی را برای کاشتن نهال خود در نظر بگیرید که در طول روز به طور میانگین حداقل حدود ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب به آن بخورد.
 8. میزان فاصله مناسب میان نهال های این گیاه را از هر سمت حدود ۹۰ سانتی متر در نظر بگیرید. (با توجه به این که گیاه علف گربه گیاهی بزرگ می باشد بنابراین به مقدار فضای زیادی برای رشد احتیاج دارد.)

شرایط محیطی مورد نیاز جهت پرورش بذر گربه علفی

به صراحت می توان گفت که علف گربه یک جایگزین بی خطر برای علف هایی است که در خارج از فضای خانه رشد می کنند؛ زیرا ممکن است این علف ها به انواع حشره کش ها و گیاهان سمی دیگر آلوده باشند! در واقع با انجام این کار گربه فرصت پیدا می کند تا رفتار خویش را ادامه دهد. توجه داشته باشید برای گربه هایی که در فضای باز هستند یک باغ داخل خانه جایگزین سالمی برای گاز زدن علف های همسایه است که ممکن است به حشره کش ها نیز آلوده باشد!

نحوه صحیح آبیاری علف گربه

بهتر است بدانید که گیاه علف گربه برای جوانه زنی و رویش نیاز به آبیاری دارد، زیرا رطوبت کافی اطراف ریشه و ریزوم موجب افزایش عملکرد ریشه می شود. آبیاری این گیاه بایستی هفته ای یک مرتبه صورت بگیرد البته که باید دقت کنید غرقابی شدن خاک، باعث کاهش عملکرد رشد گیاه نشود.

خاک مناسب برای پرورش بذر علف گربه

گیاه علف گربه را معمولا در خاک هایی با بافت متوسط، خاک حاصلخیز و غنی از ترکیبات بایستی کشت کرد. ضخامت زیادی سطح زمین باعث گسترش و توسعه ریشه و همچنین سبب افزایش عملکرد آن می شود. توجه داشته باشید که خاک های سنگین و بسیار مرطوب برای کاشت این گیاه مناسب نیستند زیرا کاشت در این خاک موجب ضعیف شدن گیاه و تولید ریشه های کوچک، نازک و شکننده می شود که هنگام برداشت ریشه و شستن آن ها مقدار زیادی ریشه در زمین باقی می ماند.

گیاه علف گربه در حالت کلی به کود احتیاج زیادی ندارد اما در صورتی که خاک ضعیف باشد پیش از اقدام به کاشت و پرورش گیاه علف گربه باید به حتما به خاک مقداری کود مخصوص گیاهان دارویی و کمپوست اضافه نمایید. بهترین میزان PH برای رشد گیاه علف گربه حدود ۵٫۵ تا ۷ می باشد.

نور و دمای مناسب برای رشد سنبل الطیف

جالب است بدانید که تاریکی و حتی سایه مانع جوانه زنی بذور این گیاه می شود پس می توان گفت که سنیل الطیب برای جوانه زنی نیاز به نور کافی ندارد و بهترین دما برای رویش آن ۲۰ درجه سانتی گراد است. توصیه می شود تا پیش از جوانه زنی بذور اجازه ندهید بستر خاک و رطوبت خود را از دست بدهد.

برداشت گیاه سنبل الطیب (علف گربه)

برداشت گیاه علف گربه

 • برای جلوگیری از گسترش بیش از حد گیاه سنبل الطیب و جلوگیری از به دانه رفتن گیاه، گل های آن را بچینید. همچنین چیدن گل ها باعث می شود که ریشه ها قوی بمانند و این کار برای زمانی که گیاهان به خواب می روند مفید است.
 • برای چیدن گل ها از یک چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. گل ها را با مقداری از ساقه بچینید.
 • برای برداشت ریشه ها و برگ های دارویی گیاه سنبل الطیب، یک سال کامل صبر کنید. ریشه های بالغ سنبل الطیب را در پاییز برداشت کرده و خشک کنید. چند روز قبل از برداشت ریشه های سنبل الطیب، به گیاه آب ندهید. در این صورت ترکیبات طبیعی گیاه قوی تر می شوند.
 • ریشه را به بخش های ۱/۶ تا ۲/۵ سانتی متری تقسیم کنید و آن ها را در یک کاسه بخیسانید و سپس با آب کامل بشویید.
 • ریشه ها را در یک جای خشک و خنک به مدت دو یا سه ماه قرار دهید تا خشک شوند. ریشه ها بوی تندی دارند، بنابراین آن ها را برای خشک کردن در جایی مثل میز آشپزخانه قرار ندهید.
 • برگ های سنبل الطیب را برای استفاده در چای جدا کنید. از برگ های تمیز و تازه سنبل الطیب به عنوان یک چای آرام بخش استفاده کنید و یا آن ها را خشک کرده و با چای خشک مخلوط کنید

روش استفاده از علف گربه (سنبل الطیب)

 

توجه

پیشنهاد میکینم با مراجعه به بخش بذر گیاهان دارویی وبسایت روکالبا از سایر محصولات دارویی نیز دیدن نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *