کاشت و پرورش گل لیمونیوم

گل لیمونیوم یا استاتیس با نام علمی “Limonium sinuatum” گلی زیبا و متفاوت است که نگهداری از آن نیز بسیار آسان میباشد؛ خبر خوب اینکه پرورش این گیاه به دلیل تکثیر آسان و مقاومت آن در برابر آفات کار چندان سختی نیست، و افراد مبتدی و غیر متخصص نیز به ‎آسانی می توانند با کاشت آن در باغچه ها و بالکن های آفتاب گیر از پرورش و نگهداری لیمونیوم لذت ببرند؛ درصورتیکه شماهم علاقه مند به کاشت و پرورش بذر گل لیمونیوم هستید، در این آموزش همراه ما باشید…

مشخصات گیاهشناسی گل لیمونیوم

نام لاتین: Plumbaginaceae

نام دیگر: گل خشک ، استاتیس

بومی: مناطق مدیترانه ای

رنگ گل: الوان

ارتفاع گیاه: ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر

زمان گل دهی: بهار و تابستان

دوره زندگی: یکساله

فصل کشت: بهار

عمق کشت: ۲ سانتیمتر

فاصله کاشت: ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر

مدت زمان جوانه زنی: ۱۰ تا ۱۴ روز

دمای مناسب جوانه زنی: ۲۱ درجه

آشنایی با گل لیمونیوم استاتیس

این گل زیبا به‎صورت طبیعی (خودروی) در ایران نمی‎روید، اما بذر گل لیمونیوم به ‎عنوان یکی از انواع گیاهان زینتی در برخی مناطق کشور کاشت می‎شود؛ و به‎دلیل داشتن جام گل متنوع و رنگارنگ محبوبیت خاصی در میان پرورش‎دهندگان گل و گیاه دارد؛ جام گل کاغذی آن، حتی پس از خشک شدن نیز فرم زیبا و رنگ خود را حفظ می‎کند.

گل استاتیس دارای گونه های علفی یک ساله، دو ساله، چندساله است، که برخی از چندساله ها دربرابر سرما مقاوم میباشند! گل لیمونیوم گلی معطر است و در بهار و تابستان شکوفه می دهد؛ بوته آن دارای گل ‌های یکنواخت بسیار زیبا می ‌باشد؛ گل های استاتیس دریک سمت خوشه ای که به شکل دم عقرب است، و به رنگ های ارغوانی، صورتی، قرمز، آبی، سفید و زرد مشاهده میشوند.

برگ های این گیاه در سطح زمین قرار داشته و از وسط آن ها یک یا چندین ساقه گل دهنده خارج می شود که این ساقه ها منشعب بوده و به صورت یک نیمکره بالای برگ ها قرار می گیرند؛ این گل جزء ماندگارترین و مقاوم ترین گلها است و طول عمر طولانی دارد، حتی به صورت شاخه ای و یا خشک شده! استاتیس یکی از رایج ترین گل های خشک در عرصه گل و گیاه است؛ مخصوصا از رنگ سفید آن در تزیین دسته گل های عروس استفاده می شود؛ همچنین برای حاشیه کاری، تولید گل بریده و کشت گلدانی نیز مناسب است.

روش کاشت و پرورش گل لیمونیوم

این گیاه حدود ۳ ماه پس از کاشت گل میدهد؛ اواخر بهار تا اوایل پاییز گل‌های بنفش مایل به آبی، صورتی و سفید و زرد و ارغوانی آن ظاهر می‌شوند. در صورت برداشت ساقه‎های گل‎دار، ساقه‎های جدیدی تولید و گلدهی بادوامی خواهد داشت؛ این گل زیبا، به ارتفاع ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر رشد می‌ کند و جذب کننده حشرات مفید و گرده افشان میباشد؛

کاشت و نگهداری گل لیمونیوم

آموزش کاشت بذر گل لیمونیوم (استاتیس)

  1. حدودا ۲ماه قبل از پایان سرما بذرها را نشاء کنید
  2. برای افزایش درصد جوانه زنی، به مدت ۷ روز در دمای ۰ تا ۵ درجه سانتیگراد سرمادهی و به مدت ۴۸ ساعت خیساندن، باعث تحریک بذرها برای جوانه زنی می‎شود
  3. دمای مناسب برای جوانه‌ زنی بذر گل لیمونیوم استاتیس ۲۱ درجه سانتیگراد است. در این دما بذرها ۵ – ۱۴ روزه جوانه می‌ زنند
  4. بعد از جوانه‌ زنی، به منظور توسعه ریشه، نهال ‌ها را به مدت ۱ تا ۲ هفته در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد قرار دهید
  5. زمانی که یک مجموعه برگ واقعی شکل گرفت، نهال‌ ها را به گلدان ‌های بزرگتر منتقل کنید. بعد از رفع سرما، می‌ توانید نهال ‌ها به خارج از خانه منتقل نمایید
  6. نهال ‌ها را به مدت یک هفته در مکان سایه و آفتابی قرار دهید، سپس آن ها را در آفتاب کامل بگذارید
  7. کاشت بذر به صورت مستقیم در زمین توصیه نمی‌ شود و بهتر است ابتدا در گلدان کاشته شود. فاصله بین نهال ‌ها را ۳۰ سانتیمتر در نظر بگیرید

شرایط نگهداری و پرورش بذر گل لیمونیوم

نگهداری گل لیمونیوم

A small bouquet of dried flowers(statice, limonium, paniculata).

آبیاری مناسب برای پرورش لیمونیوم

برای کاشت و پرورش گل لیمونیوم، نیاز آبی پایین است و در مناطق دارای بارندگی کم و یا با آبیاری کم نیز میتوان کشت کرد. از آبیاری بیش از حد و ایجاد حالت غرقابی خودداری شود چرا که ممکن است موجب شیوع بیماری در گیاه شود. در نواحی معتدله که دمای هوا خنک‎تر است، دوره‎های آبیاری را می‎توان بیشتر در نظر گرفت اما در مناطق گرمسیری به‎دلیل افزایش تبخیر و تعرق، آبیاری بهتر است در مواقع خنکی روز مانند صبح و عصر در مواقع لزوم و با فواصل زمانی کمتر آبیاری انجام شود.

نور مورد نیاز گل استاتیس

برای رشد ایده‎آل به آفتاب کامل نیاز دارد. نسبت به سایر گیاهان برگ پهن،نور شدید و مستقیم خورشید را به‎خوبی تحمل می‎کند. شیب‎های رو به جنوب و آفتابگیر در باغچه‎ها را به کاشت آن اختصاص و یا اگر گیاه را در گلدان و بالکن پرورش می‎دهید، بهتر است در معرض نور کامل خورشید قرار گیرد. شرایط سایه باعث رشد رویشی بیشتر و عدم تولید متناسب گل در گیاه می‎گردد.

دمای مناسب گل لیمونیوم

با شرایط مختلف دمایی سازگار بوده ولی برای رشد ایده‎آل و داشتن ساقه ‎وسنبله‎های زیبا نیازمند دماهای بین ۲۵ تا ۳۰ سانتیگراد است که البته تا حدودی متحمل به دماهای بالاتر نیز می‎باشد. حداقل دمای قابل تحمل آن در زمستان ۵- درجه سانتیگراد می‎باشد که همانند بسیاری از گیاهان پس از بیدار شدن و مخصوصاً در مراحل زایشی نسبت به سرما حساس است. هر چه شرایط رویشی و دما برای گیاه مناسب و محدودیت‎ها کمتر باشد، گل‎آذین درشت تر تولید می‎کند و گلدهی بادوامی دارد. بذرها در دمای ۱۶ تا ۲۰ سانتیگراد در مدت یک تا دو هفته جوانه زده و سبز می‎شوند.

برای نگهداری لیمونیوم از چه خاکی استفاده کنیم؟

گیاه، متحمل به شوری خاک می‎باشد و معمولاً در کلیه کلاس‎های بافتی قادر به استقرار می‎باشد. ولی در خاک‎های سبک با زهکشی و مواد آلی مناسب رشد مطلوبی دارد. در شرایط سخت بیابانی و خاک‎های شور گل‎آذین گیاه کوچک و گلها رنگ پریده می‎باشد. برای افزایش ماده آلی خاک از مواد آلی گیاهی و کود حیوانی کاملاً پوسیده استفاده می‎شود. تناسب مواد معدنی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) خاک برای رشد متعادل گیاه مهم است. برای مثال تغذیه بیش از حد گیاه با نیتروژن موجب رشد رویشی زیاد و تولید گل کمتر در گیاه می‎شود.

خرید کود مخصوص انواع گلهای فصلی و زینتی

روش صحیح تکثیر گل لیمونیوم

این گیاه به سه روش تکثیر می‎یابد:

تکثیر گل لیمونیوم استاتیس

 کاشت بذر گل لیمونیوم

بهترین روش تکثیر این گیاه بوده و به صورت کاشت بذر در خزانه و کاشت به‎صورت مستقیم در زمین اصلی امکانپذیر است. کاشت بذر در پاییز یا اوایل بهار صورت می‎گیرد. در صورت کاشت در خزانه در مرحله ۶ برگی به زمین اصلی منتقل می‎شود. برای افزایش درصد جوانه زنی بذر گل شصت عروسان،تیمار سرمادهی به مدت ۷ روز در دمای صفر تا ۵ درجه سانتیگراد و خیساندن به مدت۴۸ ساعت،باعث تحریک بذرها برای جوانه‎زنی می‎شود.

 روش قلمه زنی

– تهیه قلمه از بیخ ساقه (از قسمت تحتانی ساقه) در زمستان و اوایل بهار و قرار دادن آنها در ماسه نرم و مرطوب.

 روش تقسیم بوته

– تقسیم بوته در اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه که در این روش کل بوته از خاک خارج و تقسیم می‎شود و هر یک به‎عنوان پایه جدید کاشته می‎شود.

بیماریها و آفات

این گیاه آفت و یا بیماری خاصی ندارد و به راحتی می‎توان بدون نگرانی آن را در باغچه‎ها و فضاهای سبز کشت نمود.

توجه

پیشنهاد میکنیم با مراجعه به بخش فروش بذر گل وبسایت روکالبا از سایر محصولات فصلی و زینتی دیگر نیز دیدن نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *