یکی از گیاهان بسیار زیبا با گلهای فوق العاده جذاب که نگهداری آن بسیار راحت است و برای آن دسته از افرادی که در زمینه پرورش گیاه مبتدی هستند نیز یک گزینه عالی بشمار میرود، گل زیبای آلیسوم میباشد؛ در این مقاله ابتدا به معرفی مختصری از این گیاه جذاب و ویژگی های گیاه شناسی آن میپردازیم، و سپس روش صحیح کاشت و پرورش گل آلیسوم را بصورت مرحله به مرحله آموزش داده و نکات کلیدی در این باره را عنوان خواهیم کرد؛ اگر شماهم علاقه مندید، این مطلب را از دست ندهید…

معرفی گل آلیسوم

گل آلیسوم با نام علمی “Lobularia maritima” از خانواده شب بو، گیاهی یک یا دو ساله، بومی جنوب اروپا و غرب آسیاست؛ گلهای این گیاه از تنوع رنگی خوبی برخوردار است و معمولاً به رنگ های سفید، بنفش، قرمز، صورتی و… با عطری شیرین (شبیه عسل) و فرمی خوشه ای ظاهر می شود؛ شهد گل آلیسوم شیرین است به همین دلیل به آن گل عسل نیز میگویند.

دوره ی گلدهی گل الیسوم طولانی است! و بعد از کاشت بهاره، در اواخر بهار شروع به گلدهی میکند و تا قبل از یخ بندان نیز به گلدهی ادامه می دهد، ارتفاع گیاه الیسوم حداکثر ۲۰ سانتی متر و عرض آن به ۳۰ سانتیمتر میرسد. این گیاه تا دمای ۱۵- را نیز تحمل میکند، و به دلیل قد متوسطی که دارد هم قابل کاشت در گلدان و هم باغچه می باشد.

گلهای این گیاه به نسبت کوچک و دارای چهار گلبرگ می باشد و میوه آن در یک پوشش مویی مانند قرار دارد که با لمس یا چسبیدن میوه این گیاه به لباس انسان یا حیوان دانه های این گیاه از هم پراکنده می شود؛ گل عسلی سفید رنگ با رنگ ساده و جذاب خود می تواند انتخاب خوبی با سایر رنگ های این واریته از جمله بنفش و صورتی باشد.

روش صحیح کاشت و پرورش گل آلیسوم

توجه داشته باشید؛ بهترین زمان کاشت بذر گل آلیسوم در اواسط اسفند ماه تا اوایل فصل بهار است! و اغلب از طریق کاشت بذر تکثیر پیدا میکند؛ در ادامه قصد داریم شما را با دو روش کاشت بذر آلیسوم در گلدان و کاشت آلیسوم در باغچه آشنا نماییم؛

توجه

جهت اطلاع از قیمت و سفارش بذر گل آلیسوم کلیک کنید!

کاشت بذر گل آلیسوم در باغچه

 • برای کاشت بذر این گیاه بایستی بذور را ۵ الی ۶ هفته پیش از اتمام زمستان در محیطی محافظت شده مانند اتاق های داخلی منزل کشت نمایید.
 • اگر میخواهید بذرها را به شکل مستقیم در خاک باغچه بکارید، باید تا رسیدن بهار صبر کنید؛ و بعد از خطر آخرین یخبندان بهاره نسبت به کاشت بذرها در خاک باغچه اقدام کرد.
 • میتوانید بذر گل آلیسوم را بر روی سطح خاک بریزید، و لزومی ندارد که روی بذرها خاک بریزید؛ فقط کافیست با کف دست بذرها را به سطح خاک بفشارید.
 • تا زمان سبز شدن بذرها، جهت آبیاری از روش غبار پاشی با آب استفاده کرده که بذرها جابجا نشوند.
 • دمای مناسب ۱۳ – ۲۴ درجه سانتیگراد است و ظرف محتوی بذرها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • جوانه زنی بذرها ۱۵ – ۲۰ روز طول خواهد کشید. زمانی که گیاهان جوان را به باغچه منتقل میکنید؛ میتوان فاصله ۱۵ – ۲۰ سانتیمتر را بین هر دو گیاه در نظر گرفت.

کاشت بذر گل آلیسوم در گلدان

 • به طور کلی برای کاشت و پرورش بذر گل آلیسوم در سینی نشا یا گلدان می توانید ۶ هفته پیش از شروع فصل بهار اقدام به کاشت بذر نمایید
 • آب را بر روی بذور اسپری کنید
 • همچنین دقت داشته باشید که در این دوران بذرها برای رشد نیاز به محیطی روشن و دمای ۱۳ – ۲۴ درجه سانتی گراد دارند
 • اغلب پس از گذشت مدت زمان دو تا سه هفته روند جوانه زنی خود را آغاز خواهند کرد.
 • پس از رفع سرمای زمستان و شروع فصل بهار می توان نشا را به گلدان اصلی یا فضایی بزرگ تر انتقال داد
 • بهتر است فاصله بین هر نشاء حدود ۱۵ – ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

نکات مهم در پرورش گل آلیسوم

خاک مناسب گل آلیسوم

خوشبختانه گل آلیسوم در هر خاکی رشد می‌کند. در خاک معمولی باغچه رشد خوبی دارد و زیاد نیاز به مراقبت و دقت ندارد؛ این گیاه خیلی سریع هم به گل می‌نشیند، و بعد از کاشت بذر تا گل دادن کلاً ۶ هفته زمان لازم است؛ سعی کنید خاک زهکشی خوبی داشته باشد

دما مناسب برای نگهداری آلیسوم 

گرمای هوا در طی تابستان می توان منجر به کاهش گلدهی این گیاه شود اما با فرارسیدن انتهای تابستان و فصل پاییز مجددا شاهد گلدهی بیشتر این گیاه خواهیم بود؛ توجه کنید که این گیاه در مناطقی با دمای بالای صفر درجه سانتیگراد در طی زمستان می توانند تا چند سال به زندگی خود ادامه دهند!

البته برای تشویق این گیاهان در چنین شرایطی حتما باید در فصل زمستان گیاهان را به خوبی سرزنی کرد (یک سوم از ارتفاع گیاه باقی می ماند) تا با آمدن بهار باز  هم به خوبی رشد کرده و گلدهی داشته باشند.

نحوه صحیح آبیاری گل آلیسوم

آبیاری در اوایل رشد به نحوه ای باشد که پای گیاه خشک نشود، هنگامی که گیاه بالغ شد آبیاری هنگامی انجام شود که خاک پای بوته کاملاً خشک شده است، آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ها و زردی برگ ها شده و باعث از بین رفتن تدریجی گیاه می شود؛ در کل این گیاه به آبیاری متوسط برای رشد نیاز دارد.

نور مورد نیاز برای کاشت و نگهداری گل آلیسوم

بهتر است بدانید که گیاه آلیسوم برای رشد نیاز به آفتابی مستقیم یا نیمه آفتاب دارد و وجود سایه هم باعث می شود که رشد طولی گیاهتان افزایش پیدا کند، برگ ها رنگ پریده شوند، غنچه ها ریزش کنند و گلدهی نیز کاهش خواهد یافت. البته که در روز های گرم تابستان بهتر است در بعد از ظهر در سایه قرار گیرد چون شدت نور بالا است و منجر به افزایش دما و آسیب به گیاه خواهد شد.

کوددهی و تقویت گل آلیسوم

کوددهی اگر بیش از اندازه صورت گیرد، گلدهی را کاهش می‌دهد. اما در صورتی که می‌دانید خاک ضعیف بوده و غنی نیست از کود ۱۰-۱۰-۱۰ یک بار در ماه استفاده‌کنید. همچنین می‌توانید از کود کامل پتاسیم و کلسیم نیترات بصورت دوره‌ای و متناوب استفاده‌کنید. اما مقدار زیاد آمونیوم و یا نیتروژن بکار نبرید. برای تأمین منیزیم مورد نیاز، منیزیم سولفات ۰.۰۲۵ درصد استفاده‌کنید.

هرس آلیسوم

علاوه بر حذف ساقه های گل دهنده پس از گلدهی معمولاً گیاه را بعد از اتمام فصل گلدهی یعنی در پاییز از کف زمین یا از ارتفاع ۱۰ سانتی متری از زمین قطع می کنند و بعد از گذر فصل سرما و در بهار گیاه به زیبایی مجدد رشد خواهد کرد و فرم بوته ای خود را حفظ می کند، البته اگر یخ بندان پیش بیاید گیاه دوام نیاورده و از بین می رود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *